1. Eyyüpnebi Sabır Ödülleri Töreni

Eyyüpnebi Sabır Derneği ve Viranşehir Kaymakamlığı
 
22 Mayıs 2004
Viranşehir
 
Nazire DEDEMAN 
Umut Vakfı Kurucu Başkanı
Konuşma Metni

 
Efendim,
 
Yaşama her ne olursa olsun tebessümle bakabilmek için yaşama sevincinin kaybedilmemesi gerekiyor. Yaşama sevinci hiç de uzakta değil, eğer onu nerede arayacağınızı biliyorsanız. Acının çukurlarına inip çıkarken hep bir şeyi özlemez miyiz? Dostluk, paylaşım... Bu değerler olmasa yaşamın acı sürprizlerine sabretmenin kolay olduğunu pek söyleyemeyiz. Acılar paylaşmadan dinmiyor. Dostlar olmasa kolay kolay sabır edilemiyor.
 
Tüm yaşamımız içerisinde bir tek “sevgi” var elimizde, avucumuzda, yüreğimizde yaşamla başedebilmel için. Ve elbette sevgi için yapacağımız fedakarlık ve vereceğimiz emek. Bizden sonra sadece arta kalan sevgimizdir, paylaştığımız dünyada kalacak olan.
 
Aktif bir insan sevgisi edinme içsel eğitim sürecinin, temel yönlendiricisi olarak  “sabretmek” benimsenmelidir. Ancak umudu umutsuzluğa, sabrı isyana mağlup etmek çok kolaydır. Yükün altından kalkabilmek için teslimiyetçilik yerine başa gelenin sorgulanması, irdelenmesi ve ortaya çıkan öğretilerin durmadan ve etkin şekilde diğerleriyle paylaşılması gereklidir.
 
Ben sabretmek için; içimde var olan yaşama sevincini, dostluklarım ve sizler gibi sosyal sorumluluk sahibi yurttaşların desteğiyle katladım. İş hayatımın yanısıra Umut Vakfı’nı toplumla, özellikle gençlerle paylaştım. Acılar ve zorluklar aklın etrafında dolanıp dursa da, insanı zorlasa da başa gelenleri sorgulamak, yanlışlıkları dile getirmek, başkaları için çözüm önerileri sunabilmek ve de sabrın pozitif enerjiye dönüşmesi için zemin yarattım.
 
Zaten işin aslı şu değil midir? Sabredebilmek için umut etmekten asla vazgeçmemek gerekir.
 
Yaşamınızı korkusuzca yaşayın, zorlukların tümüne göğüs gerin ve onların üstesinden gelebileceğinizi açıkça gösterin. Bir acıya, bir zorluğa geldiğiniz zaman ağlasanız bile onu yaşadığınız için gülümseyin. Çünkü yaşadıklarınız ve sabrınız en büyük öğreti olacaktır. Hem kendinize hem çevrenize... Bu dünyada bir insan olabilirsiniz ama birileri için bir dünya yaratabilirsiniz.
 
Eyyüpnebi sabır ödülünü bana layık gördüğünüz için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Aldığım onca ödüllerin yanısıra, bu ödül, sanki tüm diğer ödüllerin bir bütünü. Emeği geçen herkese tek tek teşekkür ederim. Günleriniz sevgi ile başlasın, sevgiyle dolsun ve sevgiyle bitsin.
 
Sevgi ve saygılarımı sunuyorum efendim.
 
Umut dolu yarınlara ...