Çocukları Oyuncak Silahlardan Arındırma (Çosa) Şenliği

26 Nisan 2003
Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı
 
Nazire Dedeman
Umut Vakfı Kurucu Başkanı
Konuşma Metni

 
Merhaba Dostlar,
Bugün, çocuklarımıza barış ve dostluk umudunun asla tükenmeyeceğine dair bir mesaj vermek üzere toplandık. İnsan yaşamının değerini vurgulamak ve hatırlamak için buradayız.
 
Silah çocuk oyuncağı değildir. Çocukların dünyasında gerçek ile oyuncak silah arasında fark yoktur. Asla çocuğunuza oyuncak silah almayın. Silahla oyun olmaz.
 
Sevgili Yavrularım,
Dostluk içinde, sağlıklı yaşamak sizin hakkınız. Hakkınıza ve geleceğinize sahip çıkın. Büyüklerinizi “Silahla oynamak istemiyorum”, “Ben barışı özlüyorum” diyerek ikaz edin. Hayat dolu, umut dolu bir gelecek için minik ellerinizi yukarı kaldırıp insan sevgisini yakalayın.
 
Birazdan, size; aslında insanlığa, yakışmayan oyuncak silahlarınızı aklınızdan sileceksiniz. Arkadaşlarınıza ve en önemlisi büyüklerinize örnek olacaksınız. Bu örnek, duyarlı davranışınız için sizleri şimdiden kutluyorum. Sizler için barış dolu, sevgi ve saygı dolu, silahsız bir dünya diliyorum. İnanıyorum ki bunu sizler başaracaksınız ve uzlaşmanın zevkine varacaksınız.
 
Şimdi izninizle değerli sanatçımız Gülben Ergen’i yanıma davet etmek istiyorum. Kendisi yıllarca, ailesinde yaşadığı bir ateşli silah mağduriyetinin acısını içinde yaşamış. Tıpkı benim gibi, tıpkı başkaları gibi. Şimdi sevgili Gülben, bu çok acı toplumsal sorunumuza bizimle birlikte sahip çıkıyor. Kendisini bu duyarlılığından, içinde taşıdığı insan sevgisinden ve Umut Vakfı’na gönül vermesinden dolayı kucaklıyorum. Değerli sanatçımıza aramıza hoşgeldin diyorum ve güzel kalbinin herkese örnek olmasını diliyorum.
 
Umut Vakfı’nın; Kadıköy Belediyesi’nin, ToysRus’ın, Promoturk’ün ve Stars Firması’nın değerli katkılarıyla gerçekleştirdiği, Çocukların Oyuncak Silahlardan Arındırılması Şenliği’nin,   Bireysel Silahlanma toplumsal sorunumuzun çözümü için bir adım olmasını temenni ederim.
 
Teşekkür ederim.