Özel Cihangir Okulları Yılın Annesi Ödül Töreni

8 Mayıs 1998
Özel Cihangir Koleji İkitelli / İstanbul
 
Nazire Dedeman
Umut Vakfı Kurucu Başkan 
Konuşma Metni 

Özel Cihangir Okullarının Değerli Katılımcıları,
 
Her şeyden önce okulunuzun beni “yılın annesi” seçmesi ve  ödülünü bana değer gördüğünüz için hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu ödülü, Umut Vakfı’yla çıktığımız o büyük yolun bugüne dek katedebildiğimiz mesafesine verilen bir armağan olarak görüyor ve bundan büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Yılın annesi ödülünü, bin yılların anneliğini yapan milyonlarca Türk annesi adına ; Türkiye’de barışı isteyen annelerin adına kabul ediyorum.
 
Umut Vakfı, Yurdumuzda ve bölgemizde hukukun üstünlüğünü sağlamak, gençlerimize Atatürk’ün izinde önderlik yapacak kişilik ve beceriler kazandırmak, onları ülkemizin gelişmesine yardımcı ve insanlığa yararlı bireyler olarak yetiştirmek, Ulu Önderimizin “Yurtta Sulh,Cihanda Sulh” anlayışından yola çıkarak, uyuşmazlıkların çözülmesinde barışcıl yolları seçmelerini yeğletmek, barışı sürdürme ve geliştirme becerilerini benimsetmek amacıyla 5 yıl önce kuruldu.
 
Umut Vakfı’nı dedeman ve Önal ailelerinin yitirdiği dört evladının, Berna, Umut, Onur ve Önder’in anılarını yaşatmak, O’nların bizim için temsil ettiği iyiliği, olumluluğu, barışseverliği tüm gençlerle paylaşmak için kurduk.
 
Ailenin torunlarını, çocuklarını, kardeşlerini betimleyen bu isimler aynı zamanda Vakfın adını ve amacını da simgeliyor.
 
Berna Farsça “genç ve yaşam coşkusuyla dolu” anlamına geliyor. Umut, iyiyi koruma ve yaşatma, daha iyiye yönelme özlemi, geleceğe yönelik iyimserlik, düş, beklenti anlamına geliyor. Yani yaşamın ta kendisi. Onur, barışın saygınlık tartısı, gelişmenin hak ve özgürlükten sapmayan yol göstericisi pusulasıdır. İnsan onuru, hukuk devletinin benimsenmesi, hukukun korunması ve gelişmesiyle eşanlamlıdır. Önder, umut verendir, umut etrafında kitleleri birleştirip harekete geçirebilendir. Önder, ortak amaç oluşturabilendir. Önder, umut ve onurun simgesi olan kişidir.
 
Berna, Umut, Onur ve Önder yalnızca bizim dört evladımız değil, aynı zamanda. Bunun için Vakfımız günümüzde etkisini giderek artıran bireysel silahlanma eğiliminin artık son bulmasını istemekte, gençlerin ve tüm toplumun sorunlarını uzlaşma yoluyla çözmesini arzulamaktadır. Vakfımız gençlere kısaca şöyle seslenmektedir. Hepiniz birer barış elçisi olun..
 
Bu duygularla beni “yılın annesi” ödülüne layık gördüğünüz için size tekrar teşekkür ediyor, bundan büyük onur ve mutluluk duyduğumu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.
 
Bende tüm annelerin anneler gününü kutluyor, tüm yavrularımızı da güzel gelecekler ve anne baba olmalarını diliyorum.
 
 
Umut Dolu Yarınlara….