TED Ankara Koleji Umut Önal 10. Yıl Mezuniyet Töreni

7 Haziran 2003
Bilkent Oteli / Ankara
 
Nazire Dedeman
Umut Vakfı Kurucu Başkanı
Konuşma Metni

 
Sevgili Ankara Kolejliler,
10. yıl, 15., 20., 25., 30., 35., 40., 45., 50., ve 55. mezuniyet yılını kutlayan sevgili Ankara Kolejliler, büyüklerim, arkadaşlarım ve evlatlarım,
 
Ben Kolejden mezuniyetimin 35. yılını kutlamak için buradayım.
 
Mezuniyetlerinin ilk 10. yılını kutlayanlar !
Özünde sizler için buradayım.
 
Kep töreninizden sonra ilk Kolej töreniniz bu gece. İlk kutlama. Kolejli olmanın, başarının gururunu yaşıyorsunuz. Ben 35 yıldır yaşıyorum. Uzun yıllar; 50. ve 55. mezuniyet yılını kutlayanlar kadar, sizlerde Ankara Kolejli olmanın keyfini ve onurunu yaşayın.
 
Evet, 10. mezuniyet yılını kutlayan ve bana yaşadığım gururu hatırlatan siz evlatlarım, Umut’larım, teşekkür ederim hepinize.
 
Kolej’den mezun oluşunun 10.yılını kutlayan – daima içimde ancak şimdi aramızda olamayan arkadaşınız, kardeşiniz, oğlum Umut Önal’ı yaşatıyorsunuz... Aranıza alıyorsunuz, aldınızda.
 
Birey ile grubun canlı etkileşiminin özgün bir biçimi olarak sizleri bu gece yanımda buldum. Büyük bir ailenin parçası olmak zevkini ve bundan kaynaklanan sosyal sorumluluğumu bir kere daha anımsadım.
 
10 yıl önce bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek amacıyla Umut Vakfı’nı kurduk ve inançla misyonunu bugünlere taşıdık. Umut Vakfı, evet, tam mezun olduğunuz yıl; kaybettiğimiz evlatlarımızın, kardeşlerimizin anısına kuruldu.
 
Hepimiz içinde yaşadığımız toplumu kalkındırmak ve sorunlarını çözmek için bireysel olarak görevler üstlenmek zorundayız. Benim payıma düşen maalesef bireysel silahlanma gibi ölümcül bir toplumsal sorunumuzla mücadele etmek oldu. Bu sorunun temelleri görünenden çok daha derin, derin olduğu kadar da maalesef anlamsızdır. Anlamsızdır çünkü, hiçbir çıkar, hiçbir özlem, hiçbir arzu insan hayatının üzerinde olamaz.
 
Bireysel silahlanma toplumsal sorunumuzu çözmek için hukuk ve eğitim alanlarında çalışmalar yaptık ve Umut Vakfı’nın kuruluşunun 10. yılında ilk günkü inanç ve azimle yolumuza devam ediyoruz. Çünkü her yıl 3000 kişi bireysel bir silah nedeniyle hayatını kaybediyor.
 
Silahlı şiddetin topluma; ailelere ve en önemlisi gençlere yüklediği mağduriyetler oldukça fazladır. Buna rağmen bireyler silahlı şiddete karşı, başkalarının acılarına karşı oldukça duyarsızdırlar. Onları duyarlı kılmak için elimizden geleni yapıyoruz. Her türlü güçlüğe rağmen mücadeleden vazgeçmemek gerekiyor. Mücadele etme enerjisini ise yaşanan her şeye rağmen, insanlara olan sevgimizden, toplumumuza olan inancımızdan ve gelecek nesillere güzel ve barış dolu bir ortam yaratma arzusundan almak gerekiyor.
 
Umarım ki siz de bu enerjiyi kendinizde bulur ve kaybetmemek için elinizden geleni yaparsınız.
 
Umut Onurlu Önderler Yetiştirme Vakfı, hukukun üstünlüğüne inanan, sorumlu yurttaş olma bilincine sahip, anlaşmazlıkların çözümünde barışçıl yolları yeğleyen, yaşama hakkını veren ve yaşatan, çevresine ve insan haklarına saygılı gençler yetiştirmeye devam edecek. Biz buna söz verdik.
 
 
Sevgili Ankara Kolejliler, 
Yaşamınıza bir bir anlam katmalısınız, içine birkaç Umut serpiştirmelisiniz. Umut insanı geleceğe taşır. Pırıl pırıl umutlarınızı hiç kaybetmeyin ve umut etmekten asla vazgeçmeyin.
 
Sevgili Umut’larım,
Hepinizi bu mutlu gününüzde ayrı ayrı kucaklarım ve birlikte nice sağlıklı, mutlu on yıllar geçirmenizi dilerim.
 
Umut dolu yarınlara ...