Tüketiyorum Dergisi Anneler Günü ve Yılın Anneleri Ödül Töreni Yemeği

8 Mayıs 2004
Darüzziyafe
 
Nazire Dedeman
Umut Vakfı Kurucu Başkanı
Konuşma Metni

 
Öncelikle burada “Anneler Günü” vesilesiyle sizlerle olmaktan mutluluk duyduğumu ifade edeyim. “bu ödülü’’ şahsımı layık gördüğünüz için ayrıca teşekkürlerimi sunarım.
 
İçinde yasadığımız bu modern dünyada modern yaşam ancak tüketimle mümkün olmaktadır. İnsanlar ürettikleri ürünleri tüketerek refahı yakalamaktadırlar. Ancak, ülkemizdeki gibi bilinçsiz tüketerek değil, bilinçli tüketerek bu refahı yakalayabiliriz. Çocuklarımızın bunu öğrenmesi, herkes taktir eder ki, ebeveynlere, özellikle de annelere bağlıdır. Kadınların bu bilinç düzeyinde olması çok önemlidir. Bu bilincin oluşturulabilmesi için Tüketiyorum dergisi gibi yayınlara topluma öğreti olmaları için gereksinim vardır. Bu sebeple çalışmalarınızı taktirle karşıladığımı ve başarınızın devamlı olmasını dilediğimi özellikle belirtmek isterim. Başkanlığını yürüttüğüm umut vakfı sorumlu yurttaş, onurlu önderler yetiştirmek sorunları barışçıl yöntemlerle çözmeyi yeğletmek üzere çalışmaktadır.
 
Ülkemizde kadına yönelik suçlar, töre cinayetleri, tecavüz olayları, yani insanın temel haklarının ötesinde, kadın hakları ihlalleri bu denli fazla iken; herşeye rağmen “anne” ve “kadın” olmaktan gurur duymamız gerektiğini hatırlatan bir gün “anneler günü”. Bu nedenle “bu ödüle” layık görülmek benim için ayrıca mutluluk verici.
 
Çünkü, “kadın” , yani “anne” topraktır. Ürün bu toprakta yetişir. Ürünün sağlıklı yetişmesi, verimli olması, kaliteli olması bu toprağın da kalitesine bağlıdır. Toprağa zarar verilirse, kötülük tohumları ekilirse, yok edilirse; bu kötülük habis bir ur gibi her tarafı saracaktır. Çocuklarımızın iyiliği, erdemi, huzuru, barışı ve başarıyı tatmaları için toprağın, yani annenin, yani kadının kaliteli ve sağlıklı koşullarda yaşaması gerekir. 
 
Kadınların daha mutlu, umutlu ve barış dolu bir yaşama adım atmalarını gönülden diliyor, tüm kadınların ve ödül alanların anneler gününü kutluyorum... Sayın Fatma Nuhoğlu’na ve Tüketim Dergisine layık bulduğunuz ödülünüzden onur duydum. 
 
Teşekkür ederim.