Yurttaş Olmak İçin ... Kitabı Tanıtım Toplantısı

18 Haziran 1999
Dedeman İstanbul Oteli
 
 
Nazire Dedeman
Umut Vakfı Kurucu Başkanı
Konuşma Metni

 
 Değerli Konuklarımız,
 
 
Toplantımıza hoşgeldiniz.
 
Gençlerimizin etkili ve katılımcı olabilmelerinde eğitimin önemi elbette yadsınamaz. Gençlerin demokratik bir toplumda var olması gereken değerleri, haklarının ve sorumluluklarının bilincinde, insan haklarının bilincinde, insan hakları hukukunun üstünlüğü ve hukuk devleti gibi kavramların temelindeki ilke ve değerlere sahip olan ve sahip çıkabilen yurttaşlar olarak yetişmeleri, ancak bunlar için gerekli olan bilgi ve becerileri içeren eğitim olanakları oluşturularak sağlanabilir.  
 
Sn. Prof. Dr. İpek Gürkaynak başkanlığın da hazırlanan ve Vakfımızca yayınlatılan 
“ Yurttaş Olmak İçin... ” öğretmen ve öğrenci el kitaplarımız, bugüne dek alışılmış, öğretim yöntemlerinin dışında, “Tartışan ve tartıştıran, yaratıcılığı, etkileşimsel olmayı, görüş geliştirme ve sunmayı, katkı yapıcı olmayı” özendiren ve öğreten bir öğretim yöntemi ile hazırlandı.
 
“ Sorumlu Yurttaş Olma Bilinci ” ne sahip gençler yetiştirme çabamızı siz değerli eğitimcilerin gönülden desteklediğine inanıyoruz.
 
Bu kitabı hazırlayan Sn. Prof. Dr. İpek Gürkaynak’ı, ilköğretim okulları 7.ve 8. Sınıf öğrencileri ve siz değerli eğitimciler için hazırlanmış kitaplarımızı ve eğitim yöntemini anlatmak üzere  kürsüye davet ediyorum.
 
 
Umut dolu yarınlara…