gricreative

Haftanın Yorumu

 
6. Hukukun Gençleri Sempozyumu’na başvurular başladı


Umut Vakfı Araştırma Merkezi
‘nce 2009 yılından bu yana her yıl düzenlenen Hukukun Gençleri Sempozyumları Dizisi‘nin bu yıl konusu ve ana başlığı “Şiddetin, Mağdurlarının Yaşamlarına Olan Etkisi” olarak belirlendi.

Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 26-27 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek “6. Hukukun Gençleri Sempozyumu”na hukuk fakülteleri ile sosyolji, felsefe, psikoloji, iletişim, kültürel çalışmalar, iktisadi ve idari bilimler, adli tıp gibi hukuka bitişik disiplinlerde eğitim gören lisans öğrencileri, sosyal bilimler enstitisü programlarında yer alan hukuk ve hukuka bitişik disiplinlerdeki ilgili bölümlerdeki lisansüstü öğrencileri (doktora öğrencileri hariç), stajyer avukatlar, stajyer hakimler ve savcılar, konuyla ilgili hazırlayacakları bildirileriyle katılabilecekler…

 


detay

Forum

Olağanüstü Tedbirlerin Olağan Hali


Fikret İLKİZ

Olağan hal, kamuoyundaki adı ile “İç Güvenlik Kanunu”…Olağanüstü olan, kanunun kendisi!

Büyük tartışmalar yarattı, ama yararı olmadı ve Meclis kabul etti. 4 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 27.3.2015 kabul tarihli, 6638 sayılı “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”Türkiye’nin başını çok ağrıtacak nitelikte  “olağanüstü” bir kanundur.

Kanun yapılan iptal başvurusu nedeniyle Anayasa Mahkemesinin incelemesi altında.

Deyim yerindeyse, İç Güvenlik Kanunu; “panik mevzuatı” sonucudur. Yani aniden ortaya çıkan olaylara acil çözüm bulma ihtiyacı telaşından veya belirli amaçlara göre veya tasarlanan durumlara özgü olarak veya sonuçları bakımından tartışılmaksızın aceleyle yapılan kanun tipine uygun olduğundan panik mevzuatıdır diyebiliriz...


detay

okuyun

‘Oğlumun katilini bulun’ çığlığı


İSTANBUL Ataköy’de 17 yaşındaki oğlu Ömer Fatih Öztürkler‘in ‘yan bakma’ yüzünden çıkan kavgada öldürülmesinin üzerinden 100 gün geçmesine rağmen katil zanlılarının bulunamamasına isyan eden baba Harun Öztürkler, Başbakan Ahmet Davutoğlu‘na seslendi.

Cinayetin katil zanlısının oturduğu Ataköy Konakları önünde basın açıklaması yapan baba, “Size yalvarıyorum Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Başbakanım, bu işe emir buyurun. Benim 17 yaşında oğlum öldü. Sen babasın ben de babayım. Benim çocuğum için el at, emir buyur. Bir polise değil bin polise emir buyur. Türkiye’de öldürülen Amerikalfnın katili hiçbir kayıt bulunmazken 3 günde bulunuyorsa benim çocuğumun her şeyi ortada. Kayıtlar belli, vuran belli, öldüren belli. Nasıl bulunmuyor, niye yakalanmıyor?” dedi.


detay
VakfımızıDestekleyenler
E-posta adresiniz başarıyla kaydedilmiştir.
Teşekkür ederiz.
İşlem sırasında bir hata oluştu.
Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
Bu e-posta adresi daha önce kaydedilmiş.
Başka bir e-posta adresiniz varsa kaydedebilirsiniz.
gricreative