Haftanın Yorumu

Çocuklarımız tehlikede…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl 273 bin 571 çocuk karakolluk oldu… 2013 yılında güvenlik birimlerine getirilen çocuk sayısı bir önceki yıla oranla  (2012’de 245 bin) yüzde 11.6 artarken suça sürüklenen çocukların oranında yüzde 14.5, kayıp çocuk sayısı yüzde 30, mağdur çocuk sayısı ise yüzde 8.8 arttı… Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nin verilerine göre de, çocuklara açılan dava sayısı da yüzde 17 oranında arttı. 
TÜİK verileriyle ortaya konan bu ürkütücü tabloya göre, 2013 yılında güvenlik birimlerine getirilen 273 bin 571 çocuktan yüzde 68.6’sı erkek, yüzde 31.4’ü kız çocuğu. Çocukların yüzde 57.9’unun 15-17 yaş grubu, yüzde 25’inin 12-14 yaş grubu, yüzde 17.1’inin ise 11 yaş altı çocuklar olduğu tespit edildi.


detay

Forum

Sürekli Otosansür Hali

Fikret İLKİZ
Gazetecileri tutuklarsanız ne olur? Gazeteciler neden tutuklanır, tutuklanmalarının makul bir izahını yapabilir misiniz? “Gazetecilik faaliyetlerinden dolayı değil, terör örgütüne yardım ve yataklık yaptıklarından dolayı tutuklandılar” derseniz, ama inandırıcı değilseniz ne olur? Hatta gazeteciler hakkında açılmış ceza davası devam ederken AİHM önünde mahkûm olursanız ne yaparsınız?
AİHM’si Nedim Şener (Başvuru no: 38270/11) ve Ahmet Şık (Başvuru No: 53413/11) ile ilgili olarak 8 Temmuz 2014 tarihinde iki ayrı karar verdi. Her iki kararın büyük bir bölümü gazetecilerin “tutuklu” kalmaları yüzünden özgürlüklerinin kısıtlanmış olduğu için uğradıkları hak ihlalleri ile ilgilidir. Aynı kararlarda AİHM’si öncelikle ifade özgürlüğü hakkında temel ilkeleri hatırlatmıştır.


detay

Okuyun

Suriyeli mülteci gençler ‘bonzai torbacısı’ yapılıyor

ANKARA - Son günlerde Türkiye’nin birçok ilinde sentetik uyuşturucu madde bonzaiden kaynaklanan ölümler yaşanıyor. Bonzainin ucuz ve kolay ulaşılabilir olması da gençlerin bu uyuşturucuya ulaşmada önemli bir etken oluyor. Ölümlerin artması nedeniyle illerde emniyet yetkilileri tedbirlerini arttırdı. Cinayet masası ekiplerinin de bonzai ve satıcıları ilgili çalışma başlatması, ‘torbacı’ tabir edilen uyuşturucu tacirlerinin geri plana çekilmesine neden oldu. Torbacılar, bu boşluğu ise ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteci gençler ile dolduruyor. Yaşam mücadelesi için torbacılık yapmaya ikna edilen Suriyeli gençler, Ankara’nın merkezi olarak bilinen Ulus ve Kızılay bölgelerinde uyuşturucu ticareti yapıyor.


detay
VakfımızıDestekleyenler
E-posta adresiniz başarıyla kaydedilmiştir.
Teşekkür ederiz.
İşlem sırasında bir hata oluştu.
Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
Bu e-posta adresi daha önce kaydedilmiş.
Başka bir e-posta adresiniz varsa kaydedebilirsiniz.