Haftanın Yorumu

‘Meclis olağanüstü toplanmalı’

Temmuz ayı “en çok kadın katliamının yaşandığı ay” olmaya doğru koşarken geçtiğimiz hafta sonu Türkiye genelinde kadınlar, 150 dolayında kitle örgütünün desteğiyle, hemcinslerinin katledilmesine tepki için sokaklara çıktı. Kadın cinayetlerinden devleti sorumlu tutan kadınlar, “Meclis olağanüstü toplansın”ve “Kadın cinayetlerini önlemek için acil eylem planı oluşturulsun” çağrılarında bulundu. Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesine günler kala (1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek ve Türkiye sözleşmeyi ilk imzalayan ülke) ülkemizde kadın cinayetleri üzücü bir şekilde artarak sürüyor…


detay

Forum

Yargılamalarda Makul Süre

Fikret İlkiz
Anayasa Mahkemesi tarafından verilen iki yeni kararda güvenlik gerekçesiyle zorla köy boşaltma olayları sonrası zararlarının ödenmesi için yapılan “Komisyon” başvuruları ve yargısal süreçle ilgili. (Başvuru Numarası: 2013/2625 ve B.No 2013/2294 Karar Tarihi 8.5.2014)
Yargılamalardan birisi (B. No. 2013/2625) 7 yıl 7 ay sürmüştür ve Anayasa Mahkemesi makul sürede yargılanma hakkının ihlal edilmediğine karar vermiştir.  Bir diğer yargılama ise 8 yıl 2 ay sonra sonuçlanmıştır. AYM bu başvuruda makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verilmiştir.(Başvuru No: 2294 Karar Tarihi 8.5.2014)   


detay

Okuyun

Kadına bombalı şiddet

Yaşar KORKUSUZ 
KOZAN (ADANA) - Kadına şiddette sınır tanınmıyor. Ne çıkarılan yasalar ne de artırılan cezalar, şiddetin önüne geçemiyor. Kozan’da insanın kanını donduracak saldırıya hazırlanan bir zanlı, öfkesini kurbanı oldu. Adana’nın Kozan İlçesi’nde 48 yaşındaki sınıf öğretmeni Hamit Memiş, eski eşinin evinin kapısını açmak için getirdiği patlayıcının elinde patlaması sonucu öldü.
Korkunç olay dün (15 Temmuz) saat 13.30 sıralarında Karacaoğlan Mahallesi Hasan Basri Demirci Bulvarı’ndaki Sungu Apartmanı’nın üçüncü katında meydana geldi.Aliboğaz İlkokulu’nda görev yapan sınıf öğretmeni Hamit Memiş, bir süre önce boşandığı...


detay
VakfımızıDestekleyenler
E-posta adresiniz başarıyla kaydedilmiştir.
Teşekkür ederiz.
İşlem sırasında bir hata oluştu.
Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
Bu e-posta adresi daha önce kaydedilmiş.
Başka bir e-posta adresiniz varsa kaydedebilirsiniz.