Haftanın Yorumu

Çizgi filmler hiç de masum değil…


Her kuşağın çizgi filmi vardır mutlaka… Zamana yolculuk yapıldığında şimdi pek çok çocuğun hatırlamadığı Donald Duck, Red Kit ve Daltonlar, Tom ve Jerry, Baks Bani, Miki Fare, Temel Reis ve Safinaz, Heidi ve Peter’in maceraları, Pembe Panter, Şirinler, Ayı Yogi ve daha niceleri…


Ve günümüzün genelde küt kafalı adamlardan oluşan, şiddet dolu çizgi filmleri…


Kanada’daki Ottawa Üniversitesi ile İngiltere’deki Unıversity College London çizgi filmlerle ilgili bir araştırma yapmış ve çıkan sonuç: “Çizgi filmler sandığınız kadar masum değil!”

Bilim insanları araştırmalarında, 1937-2013 yıllan arasında çekilen ve gişede başarılı olan 45 çizgi filmi inceledi. Araştırma sonucunda, birçok çocuğun ilgiyle izlediği çizgi filmlerin yetişkinlere yönelik yapımlardan daha fazla ölüm ve cinayet sahnesi içerdiği ortaya çıktı…
detay

Forum

Kararda Gerekçe Hukukun Karekteridir


Fikret İLKİZ

Anayasa Mahkemesi geçen yıl Aralık ayında bir karar verdi. Bu yazının konusu Anayasa Mahkemesinin verdiği bir kararla sınırlıdır. Aynı konuyla ilgili başka davalarla ilgili değildir. AYM’nin iptal davasına konu olan Kanun 21.2.2014 kabul tarihli 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la ilgilidir. Hatırlarsanız, “özel yetkili mahkemeler” kaldırılmıştı.

Yani 6526 sayılı Kanunla daha önce Terörle Mücadele Kanununun 10 uncu maddesi uyarınca görevlendirilen ağır ceza mahkemelerinin görevlerine son verilmişti.

6526 sayılı Kanunun 1. maddesiyle, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’na yapılan eklemeyle Geçici Madde 14 gereğince kaldırılan özel yetkili savcılıklar ve özel görevli mahkemelerdeki dava dosyaları“normal” ağır ceza mahkemelerine devredilmişti.


detay

okuyun

Dava Eskişehir’de olsaydı, sonuç daha farklı olurdu

 

Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin, Ali İsmail Korkmaz davasıyla ilgili olarak “Bu davanın ilimizden gitmesmi istemiyorduk. Deliller burada toplansaydı ve yargıç delillerle keşfe gidebilseydi belki daha farklı bir sonuç çıkacaktı” dedi.

Öztekin, baroda düzenlediği basın toplantısında, Eskişehir’de Gezi Parkı odaklı bir eylemde darp sonucu üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın ölmesine ilişkin davada verilen karar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bu karar nedeniyle Korkmaz’ın bir kez daha öldürüldüğünü öne süren Öztekin, şöyle konuştu:

“Gerçekten dün verilen kararla Ali İsmail bir kez daha bana göre öldürülmüştür. Bu konuda bütün hukukçulara sorduğunuzda da aynı şekilde size görüş bildireceklerdir. Maddi gerçeğe uygun karar çıkması konusunda umut taşıyorduk. Hukuka açıkça aykırı, dosya kapsamına aykırı ve adeta şok eden bir karar verildi...


detay
VakfımızıDestekleyenler
E-posta adresiniz başarıyla kaydedilmiştir.
Teşekkür ederiz.
İşlem sırasında bir hata oluştu.
Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
Bu e-posta adresi daha önce kaydedilmiş.
Başka bir e-posta adresiniz varsa kaydedebilirsiniz.