gricreative

Haftanın Yorumu

Kadınlar depresyonda, ama erkekler öldürüyor…

 

Geçen hafta hemen her gazetede Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2014 yılındaki intiharlara ilişkin verileri çarşaf çarşaf yayımlandı. Ulusal gazetelerin yanı sıra yerel gazeteler de, TÜİK’in intihar rakamlarını kendi illerine göre yorumladılar. İllerindeki artışa ya da memnuniyet içerisinde düşüşe dikkat çektiler. Ayrıca yerel ve ulusal pek çok gazetede dikkat çeken bir başka haber ise “Kadınlar depresyona daha yatkın” haberiydi… Hemen hemen bütün gazeteler “Kadınlar depresyona daha yatkın” açıklamasının üzerine atlamış… Haberi koca koca görmüşlerdi…


Kadınlar duygusal oldukları için depresyona yatkın olabilirler, ama depresyonun da bir hastalık olduğu bilinciyle çoğunluğu akılcı davranıp tedavi olmak için doktora gitmekten çekinmiyor ya da başka bir şekilde çözüm bulmaya çalışıyor… Oysa erkekler öyle mi? Üreme konusundan depresyona pek çoğunu“erkek adam” oldukları için doktora götürmek o kadar zor ki…

Sonuç olarak kadınlar depresyona daha yatkın da, ama en çok erkekler intihar ediyor ve öldürüyor… 


Dikkat… Borç, İşsizlik ve iflas intiharları arttı...


detay

Forum

Kadın Cinayetlerinde Sayaç ve İzleme Raporu

Fikret İLKİZ

Gazetelerde yer alan haber, kadın cinayetiyle ilgili bir dehşetin gerçek yüzü!

Cinayet Karaman’ın Ermenek ilçesinde işlenmiş. Boşanma davası sonuçlanmış ve kaçırarak evlendiği eşinden ayrılan erkek; iki yaşındaki oğlunun velayeti anneye verilince babasının evine yerleşen kadını öldürmüş. Çocuğunun velayetini isteyen erkek önce tehdit mesajları göndermiş, “velayeti vermezseniz hepinizi vuracağım… Öldürülen eş, aynı gün polise gitmiş, şikâyetçi olmuş. Çocuğunu almak için gelen erkek, tartıştığı kayınvalidesini, eşinin kuzenini, 12 ve 13 yaşlarındaki baldızlarını av tüfeği ile vurarak öldürmüş.

Bu haber; kadın cinayetlerinin, şiddetin, kolayca insan öldürmenin, öfkenin, kızgınlıklarla sarmal olmuş toplumun ulaştığı vahşetin boyutlarını gözümüze sokuyor. Yürek burkuyor, ama gerçek şu; cinayet kurbanı bir kadın – bir kadın daha- annesi katledilen, babası cezaevine gönderilen çocukların sürüklendikleri hayat ve bu acıların en gaddar, en acımasız haliyle hayatlarımıza yansıması… Gözümüzün önünde işlenen cinayetlerden bıkmayan bizler; o cinayetten veya bu katliamdan sonra ölülerimizi saymaya devam ederek yaşıyoruz!


detay

okuyun

Flört şiddetine maruz kalmayın


Yapılan araştırmalara göre, günümüzde kadınların en çok maruz kaldığı şiddetlerden biri de flört şiddeti…

Daha çok gençler arasında yaygınlaşan flört şiddeti, uzmanların uyardığı konulardan bir tanesi. Öyle ki bu şiddete maruz kaldığınızın farkında olmayabilirsiniz. Çünkü flört şiddeti bilinen şiddetlerden çok daha farklı.

Peki nedir flört şiddeti?


Flört şiddeti her gün aslında tanık olduğumuz bir olaydır. Sokakta yürürken birbirlerine bağıran insanları neredeyse herkes kanıksamış durumda. Gazeteleri okumak için elimize aldığımızda her gün en azından bir tane cinayet haberi bulabilmekteyiz. Ne yazık ki bu durum, toplumumuzda çok çabuk kanıksanmış durumlardan birisidir.

Karı koca arasına girilmez diyerek görmezden gelinen şiddet, toplumlar ne kadar gelişse de üzerinden asırlar geçse de bir çözüme ulaştırılamamıştır.

Kadın cinayetleri olarak nitelendirilen bu durum, aslında toplumsal çözünmenin en büyük göstergesidir.


detay
VakfımızıDestekleyenler
E-posta adresiniz başarıyla kaydedilmiştir.
Teşekkür ederiz.
İşlem sırasında bir hata oluştu.
Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
Bu e-posta adresi daha önce kaydedilmiş.
Başka bir e-posta adresiniz varsa kaydedebilirsiniz.
gricreative