Haftanın Yorumu

Sessiz ayakkabılar bu yıl da yürüyemedi

Her yıl ortalama 4 bin 500 kişinin bireysel silahlarla can verdiği Türkiye’de “bireysel silahsızlanmanın önemine dikkat çekmek ve bu konudaki toplumsal birlikteliğin güçlenmesini sağlamak” amacıyla Umut Vakfı’nca her yıl  ‘28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde Taksim’de düzenlenen ve geleneksel hale gelen  “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü”  etkinliğine İstanbul Valiliği geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, “Taksim yasağı”nı gerekçe göstererek “izin” vermedi. 
Umut Vakfı yönetimi toplumsal barış ve uzlaşmaya önemli bir katkı sunan “Sessiz Ayakkabılar”ın yürüyüşünün geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yasaklanması karşısında yürüyüşü yapmamaya karar verdi.


detay

Forum

Geçiş Döneminde Terör ve Çözüm

Fikret İLKİZ

Çözüm sürecinin, sınırlardaki savaş nedeniyle etkilenip etkilenmeyeceği önümüzdeki günlerde daha da netleşecek. Hükümet sürecin devam edeceğini ifade ederken, çözüm sürecinin yol haritasındaki gecikmesinden kaynaklanan endişeler sürüyor.

Sınırlarımızda gerçekleşen ve ölümden kaçan insanların sığındığı ülke olarak terörle mücadele bakımından yeni bir zihniyete gereksinimimiz olduğu açıktır. Özellikle Ortadoğu’da yaşanan savaşlar, kan ve insanların gördüğü zulüm karşısında; silahlı eylemleri ve terörün tanımını yeniden düşünmek gerekiyor.

 

 

detay

okuyun

Koç: İş kazası akıl almaz

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Soma ve asansör facialarıyla gündeme gelen iş kazalarını eleştirdi. Koç, “Son dönemde yaşanan iş kazalarını akıl almıyor. Bunları önlemek mümkün” dedi. Soma’da 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciası ve İstanbul’daki bir inşaatta yaşanan asansör kazası ile gündeme gelen iş güvenliği konusunda son derece hassas olduklarını belirterek bu konuda uluslararası şirketlerden destek aldıklarını belirten Koç, ''Alman ve Avusturyalı şirketlerden rapor aldık Soma faciasından sonra. Bu konularda çok uzmanlar. Bir yerden de başlamak lazım. Son kazalar inşallah ders olur. Üst geçitte kamyon kazası akla zarar bir şey… Kaç yıl sonra aynı yerde aynı şekilde bir daha kaza olması kabul edilebilir bir şey değil'' diye konuştu.

 


detay
VakfımızıDestekleyenler
E-posta adresiniz başarıyla kaydedilmiştir.
Teşekkür ederiz.
İşlem sırasında bir hata oluştu.
Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
Bu e-posta adresi daha önce kaydedilmiş.
Başka bir e-posta adresiniz varsa kaydedebilirsiniz.