"Yurttaş Olmak İçin..." Eğitimcilerin Eğitimi Semineri

23 Temmuz 1999
Umut Vakfı Biga Şubesi

Nazire Dedeman
Umut Vakfı Kurucu Başkan
Konuşma Metni


Değerli Konuklarımız,

Toplantımıza hoşgeldiniz.

Gençlerimizin etkili ve katılımcı olabilmelerinde eğitimin önemi elbette yadsınamaz. Gençlerin demokratik bir toplumda var olması gereken değerleri, haklarının ve sorumluluklarının bilincinde, insan haklarının bilincinde, hukukunun üstünlüğü ve hukuk devleti gibi kavramların temelindeki ilke ve değerlere sahip olan ve sahip çıkabilen yurttaşlar olarak yetişmeleri, ancak bunlar için gerekli olan bilgi ve becerileri içeren eğitim olanakları oluşturularak sağlanabilir.

Umut Onurlu Önderler Vakfı gençlerin yukarıda anlatılan değerlerle yetişmesini amaçlayan bir sivil toplum örgütü olarak bu konudaki sorumluluğunun bilincindedir. Bu nedenle, Umut Vakf’ının gençlerin “hukukun üstünlüğünü benimsemiş, şiddetten değil, barıştan yana kişiler olarak yetişmeleri” amacı doğrultusunda öncülük ettiği çeşitli beceri kazandırma etkinlikleri arasına Sn. Prof. Dr. İpek Gürkaynak başkanlığında hazırlanan ve Vakfımızca yayınlatılan “Yurttaş Olmak İçin...” öğretmen ve öğrenci el kitaplarımız, bugüne dek alışılmış, öğretim yöntemlerinin dışında, “Tartışan ve tartıştıran, yaratıcılığı, etkileşimsel olmayı, görüş geliştirme ve sunmayı, katkı yapıcı olmayı” özendiren ve öğreten bir öğretim yöntemi ile hazırlandı.

“Sorumlu Yurttaş Olma Bilinci”ne sahip gençler yetiştirme çabamızı siz değerli eğitimcilerin gönülden desteklediğine inanıyoruz ve görüyoruz ki sizler bu çabaların içinde, bu eğitimler için buradasınız. Bu nedenle her birinize teşekkür ediyor, bu eğitim programında sizlere başarılar diliyorum. Bugün burada yapılan toplantıya tüm emeği geçen arkadaşlarıma, başta Prof. Dr. İpek Gürkaynak olmak üzere tüm eğitimcilerimize huzurunuzda içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayrıca Biga’da, kendi yuvasında, Umut Vakfı şubesini açarak Türkiye’de ilk defa yurttaşlık enstitüsünü başlatan ve bizleri böylesine özenli bir mekanda ağırlayan kurucu üyemiz can dostum Prof. Dr. Mehmet Gürkaynak’a hem teşekkür ediyor hem de şükranlarımı sunuyorum efendim.

Umut dolu yarınlara...