Nail Güreli, 1952 yılından bu yana aralıksız olarak gazetecilik yapmaktadır. Stajyer muhabirlikten genel yayın yönetmenliğine, röportaj yazarlığından yazı işleri müdürlüğüne kadar gazeteciliğin çeşitli birimlerinde çalışmıştır. Halen Milliyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı ve Milliyet Ödülleri Yönetmenliği yapan Nail Güreli, zaman zaman yazı dizileri hazırlamaktadır.
 
Otuz yıla yakın süre Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın çeşitli kademelerinde görev yapmış ve 1983 yılında Genel Başkanlık’dan SODEP’e Kurucu Üye olması nedeniyle istifa etmiştir.
 
Nail Güreli, 1988 yılından bu yana ard arda üç dönem ( 6 yıl ) Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Yönetim Kurulu Üyeliğine ve 1994 Mart’ında Cemiyet Başkanlığı’na seçilmiştir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde yedi yıl Başkanlık yaptıktan sonra, değişimi ve yenileşmeyi sağlamak gerekçesiyle 2001 Nisan’ında kendi isteğiyle ayrılmıştır. 
 
Meslek kuruluşlarının yarışmalarında çeşitli dallarda dokuz ödül kazanan Nail Güreli, ayrıca 1996 yılından bu yana, aralarında Sertel Gazetecilik Vakfı Demokrasi Ödülü, Orhan Apaydın Vakfı Demokrasi ve Barış Ödülü, Lastik-İş Sendikası’nın Gurur Tablomuz Ödülü, Lions İnternational Foundation Melvin Jones Fellow Ödülü olmak üzere 9 sivil toplum örgütü tarafından da onur ödülleri almıştır.
 
Yayınlanmış 16 kitabı olan Nail Güreli’nin, son kitaplarından biri medya eleştirilerini içeren “Şu Bizim Medya” adını taşımaktadır.