Dr. Ayhan Akcan 1962 yılında doğmuştur. Denizli Cumhuriyet Lisesi’nden sonra Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. İhtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tamamlamıştır. Çalışma hayatına Adalet Bakanlığı’na bağlı Cezaevi Hekimliği (1990-1993) ile başlayan Ayhan Akcan sırasıyla; Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde AMATEM, 35. Serviste “Kronik Şizofren Hastalar” ile ilgili çalışmalar, II.Nevroz biriminde özellikle “depresyon, anksiyete bozuklukları, yas, travma sonrası stres bozukluğu ve kişilik” üzerine çalışmalar (1993-1998) yapmıştır. 1998 yılından itibaren Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde, Psikiyatri Uzmanı olarak çalışmaktadır. 
 
Dr. Ayhan Akcan’ın bilimsel çalışmaları ise şöyle sıralanabilir: Cezaevi, Silah, Trafik, Polis gibi Kriminal Psikiyatri alanında,  trafik polisi alanında “Psikotrafik” kavramını geliştirip, binlerce şoförün psiko-teknik değerlendirmeden geçmesi, iş psikolojisi alanında “psiko-business” kavramıyla işyerlerinde psikolojik destek ve tedavi üniteleri kurarak ve özel güvenlikte çalışan personelin “psiko-security” kavramıyla psikolojik testten geçirilmesini pratik uygulamaya sokmuştur. 2001 yılında kurulan Bakırköy Psikiyatri Tedavi ve Araştırma Merkezi (BAPAM) Kurucusu ve Koordinatörü olan Dr. Ayhan Akcan, yine araştırmalarına bu merkezde devam etmektedir. 
 
Aynı zamanda Radyo Cumhuriyet, Radyo Kent, Medical Channel ve ETV’de sosyal psikiyatri konularında program yapmış ve sunmuştur. Halen Star TV’de Program Danışmanlığı yapmaktadır. 
 
Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Ayhan Akcan, 2000 Yılı Toplumsal Kariyer dalında Fair Play ödülünü almış ve yine ceza ve silah üzerine yaptığı bilimsel çalışmalar bir çok bilimsel kongrelerde ulusal düzeyde ödüllendirilmiştir.